понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie czyli żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków pełnia funkcje ogrodzenia, choć nierzadko służą również za ozdobę. Na ogól takie sztacheta plastikowe sadzi się w nasłonecznionych położeniach, gdzie błyskawicznie rosną i silnie gęstnieją. Bez liku czaru maja również takie żywe ploty, które prowadza przez cieniste zakamarki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca tu i ówdzie plątanina gałązek względnie kwiatami tworzą przyciągające spojrzenie obrazki, a ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet mały spacer wzdłuż takiego parkanu uspokaja a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki jakie przeważają w ogrodzie, oraz nasze upodobania a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o normalnym pokroju same rosną, częstokroć tez ekspansywnie kwitną, lecz potrzebują także wiele miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe sztachety plastikowe z Lidzbarska zdołają być nadzwyczaj wysmukłe, choć należny je cyklicznie skracać oraz raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest wiec nad czym się zastanawiać, albowiem takie plot konstruuje się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo walorów:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio znosi porę suchą,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany ładnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony ogrodu, zaś cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta plastykowe stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki oraz ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy wokół krawędzi posesji. Jeśli mamy mnóstwo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było bardzo wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий