среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy sztachety te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało biegłym ślipiem trudno je odróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenia te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym ślepiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, bezproblemowej obróbce oraz względnie niskiej cenie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź wstępnie obrabia, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy ogrodzenia plastikowe na plot i furtę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor kamieni na sztachety z plastyku na plot i bramkę ze sztachet, przybierają one wtedy wielorakie pigmenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż wycina się najogromniejsze bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno także siekać na sześciany o symetrycznych zarysach, użytkowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na małe, nietypowych obrysów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety z Winylu z Krynicy Morskiej wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na sztachety plastikowe na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu parku oraz naszych upodobań forma kamiennych tafel może być różny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz sztachety z Winylu na plot i furtkę ogrodzeniowa stawia się z kamieni różnorodnego układu, ułożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z kawałków o nietypowych kształtach, należy je trafnie zestawiać tzn. tak, żeby kształt każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur szybko niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają również mchem oraz wodorostami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, aby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий